Rubriky
Nezařazené

Venkovní dlažba na terče

Často se jako prodejce setkávám s tím, že zákazníci se ptají, zda jde ta, či ona dlažba dát na terče? Ovšem na terče jde dát keramická slinutá dlažba pouze v síle 18-20mm. Jsou i dlažby tažené, které mají sílu 18mm, ale ty již takovou pevnost nemají. 

Výhody dlažby na terče

  • nemění odstíny
  • lehce se udržují (hadice, vysokotlaké mytí)
  • jednoduchá rychlá pokládka
  • nedrží se na dlažbě mech, tráva

Nevýhody dlažby na terče

Spáry, kterými se pod dlažbu dostává nepořádek

V čem se dlažba na terče vyplatí?

Pokud máte stavbu, máte i místo, kam se odváží stavební odpad, pokud toto místo uděláte na místě budoucí terasy, odizolujete od základů domu, stačí pak takovéto místo srovnat do roviny, zavézt cca 20-30 cm štěrku, důkladně udusat ( např. „žábou“ ) a můžete pokládat dlažbu. Pokud by jste toto dělali klasickou cestou, je nutné ještě udělat betony min 20cm, čekat až uzrají, poté zaizolovat terasu před pokládkou dlažby, nalepit dlažbu kvalitním lepidlem a zaspárovat. Pokud pomineme časové prodlevy na zrání betonů a čekání na správné počasí, kdy se dá dlažba nalepit, myslím že součet těchto položek bude určitě vyšší, než cena a pokládka dlažby na terče.

Závěr a náš názor

Dlažba ve venkovním prostředí lze dnes řešit vícero způsoby – klasickým, kdy se vykopou základy, udělá hydroizolace a dlažba nalepí, nebo lze použít 20mm keramické dlažby, pod které je potřeba stejný podklad jako pod zámkovou dlažbu, ale výhoda keramické dlažby zůstane – odpadnou Vám náklady na betonování, lepení a v případě vlastní šikovnosti i na práci 1!

Už jenom tím, že si vyberete pěknou dlažbu na nalení, rozdíl mezi 20mm na terče může být minimální, nebo žádný ! Tím pádem ušetříte za betony, izolace, lepení a případně i práci.

Rubriky
Nezařazené

Zámková nebo keramická dlažba?

Do štěrku, nebo na terče lze mimo betonové dlažby (popř. zámková dlažby) položit i keramickou dlažbu v síle 20mm. Stále více zákazníků si zvolí právě tuto variantu řešení. Výběr a designové provedení keramických dlažeb umožní výrazně lepší splnění barevné kompozice celého projektu.

náklady vs. design

Betonová dlažba vyjde určitě ekonomicky nejlépe, ALE … pokud má dlouhodobě působit pěkně, musí se impregnovat, což jsou dodatečné náklady, které se v čase opakují. Mastnotu je problém z tohoto povrchu vyčistit. Porézní povrch zámkové dlažby natáhne veškeré olejové skvrny do sebe a jejich eliminování je téměř nereálné. Navíc má betonová dlažba výrazně nižší počet barevných variací a tím je její použití většinou otázkou určitého kompromisu z pohledu designu.

Keramická dlažba má oproti betonové dlažbě nasákavost pouze 0,1%. Pokud se vytvoří fleky, lze je bez větších problémů odstranit. Další, významná vlastnost keramické dlažby je její stálobarevnost – nemění design. Dnes není problém vybrat z nabídky věrohodného dekoru v podobě dřeva, kamene, cementu v rozličných odstínech,  kresbách a formátech, ke kterým se vyrábí např. i bazénové hrany atd. I cena dnes není na násobku betonové dlažby a ceny začínají okolo 700Kč / m2 s DPH.

závěr?

Je tedy dobré si při výběru vždy pečlivě rozmyslet, co od položené dlažby očekáváte. Pokud Vám jde o to, aby výsledný prostor s dlažbou byl nejen nenáročný na údržbu, vzhledově přesně zapadal do konceptu a navíc dokázal stejný barevný efekt nabídnout i v řádu několika let, pak je keramická dlažba pro Vás jasnou volbou. V našem eshopu nebo i na naši vzorkové prodejně v Jičíně, si můžete prohlédnout opravdu ucelenou nabídku dlažby z keramiky v síle 2cm. A pokud se Vaše představy nebudou úplně shodovat s aktuální nabídkou, rádi pro Vás, jako dovozci dlažby do ČR, zajistíme dodání a prodej konkrétního designu dlažby.

Rubriky
Nezařazené

Co je obklad a co je dlažba

na velikosti záleží

Zákazníci se mne ptají, co je dlažba a co obklad. Dnes to nelze říci tak snadno jako před lety, používají se čím dál větší formáty, zlepšují technologie výroby.

Stále se vyrábí pórovinové (nemrazuvzdorné) obklady, jsou lehčí než slinuté, lépe se s nimi pracuje, protože nejsou tak tvrdé (dobře se řežou, dělají otvory na zásuvky, navrtávají doplňky v koupelnách), ale mají svou hranici. Osobně ji považuji za formát 30×60, ve kterém se vyrábí obklady (nemrazuvzdorné) i dlažby (mrazuvzdorné).

Lze namítnout, že se dělají i větší obklady, ale to je již většinou vykoupeno silou sahající až za hranici 11 mm, aby se udržel obklad rovný, u slinutých dlažeb pak nejsou výjimkou dlaždice o rozměrech až 160×320 cm v síle 6mm s perfektní rovinou, ale řezat, nebo vrtat takovýto materiál je již práce pro dobře vybaveného řemeslníka.

obecné rozdělení

Dlažba lze použít jako materiál pro podlahy i stěny. Oproti tomu obklad patří vždy na stěny. Obklad i dlažba mají jiné vlastnosti. 

Obklad není pochozí a mohl by prasknout.

Co jde na podlahu nechá se dát na stěnu. Co jde na stěnu nejde dát na podlahu.

dlažba v obývacím pokoji
obklad v koupelně